3. Argumentačné chyby
Argumentačných chýb sa dopúšťajú ľudia v politike, mediálnom prostredí, ale aj v bežnom živote. Kriticky mysliaci človek by mal vedieť poukázať na tieto chyby a vyhnúť sa ich používaniu. V tejto lekcií sa naučíte základné delenie argumentačných chýb a faulov.
V tejto lekcií si priblížime jeden z typov argumentačných chýb – argumentačné úskoky. V tejto kategórií spoznáme tri argumentačné úskoky – ad hominem (osobný útok), slamený panák a whataboutizmus.
V tejto lekcií vás oboznámime s ďalším z typov argumentačných chýb – logickými chybami. V tejto kategórií spoznáme tri takéto chyby – falošnú dilemu, klzký svah a generalizáciu.
V tejto lekcií sa naučíte pracovať s posledným typom argumentačných chýb – falošnými kritériami. Do tejto skupiny patria tri argumentačné chyby – hlas ľudu, odkaz na falošnú autoritu a odkaz na tradíciu.
V predošlých lekciach ste sa naučili ako delíme argumentačné chyby. Teória je síce podstatná, ale dôležitejšie je vedieť tieto chyby rozoznať v praxi. Preto si predstavíme ako tieto argumentačné chyby fungujú v reálnom živote.
V dnešnom polarizovanom svete je náročné viesť diskusie, ktoré sú konštruktívne a založené na vzájomnom rešpekte. Obzvlášť na sociálnych sieťach sú takéto produktívne výmeny názorov naozaj zriedkavé. Vašou úlohou v nasledujúcich cvičeniach bude naučiť sa viesť konštruktívny dialóg aj s ľuďmi, ktorí majú odlišný názor.
Rozoznávanie medzi koreláciou a kauzalitou je kľúčové pre presné chápanie vzťahov medzi premennými a pre racionálne rozhodovanie.Prijatie kauzality tam, kde iba existuje korelácia, môže viesť k nesprávnym záverom. To môže mať vážne dôsledky, napríklad pri prijímaní politických alebo ekonomických opatrení.V tejto lekcií si vysvetlíme tieto dva pojmy a naučíme sa ich rozoznávať ako na grafoch, tak v písanom texte.